Teknik Bilgiler - Çörekotu Yetiştiriciliği
Tek yillik otsu bir bitki olan çörekotu dikine inen iplik seklinde bir kök sistemine sahiptir. Az veya çok dallanan gövdesi 20-60 cm boyunda olup az veya çok tüylüdür. Alt yapraklar sapli, üst yapraklar ise sapsiz durumdadirlar. Renkleri açik yesildir. Çiçekleri tek tek sap uçlarinda bulunurlar ve nektarca çok zengindirler. Çanak yapraklar yuvarlak ve uçlari sivrilmis haldedir. Çiçek yapraklari bes adet olup yesilimsi mavimsi renktedirler. Çörekotu tohumlari kapsül içerisindedir ve siyah renkli, 3-4 köseli, 2.5-4 mm uzunlukta, 1.5-2 mm genislikte ve 1 mm kalinliktadirlar.

Çörekotu sicak, besin maddelerince zengin, çok killi ve çok kumlu olmayan topraklari sever. Özellikle kumlu tinli topraklarda çok iyi yetisir.

Çörekotu tohumlari ovalandigi zaman keskin kokulu olup bin dane agirligi 1.9-2.6 g arasinda degismektedir. Tohumlukta safiyetin % 95, çimlenme gücünün ise % 90’dan asagi olmamasi istenir. Tohum ekildikten bir hafta sonra çimlenir, iki hafta sonra da çikar.

Çörekotu en uygun olarak çapa bitkilerinden sonra ekilmelidir. Ekimden önce topragin çok iyi hazirlanmasi ve ilkbaharda mümkün oldugu kadar erken ekilmelidir. Mibzerle ekilecekse sira arasi mesafenin 20 cm olmasi ve dekara (1000 metrekare) 1.5-2 kg kadar tohumluk kullanilmasi uygundur. Orta dozda bir kimyasal gübreleme (dekara 5 kg N, 4 kg P2O5, 3 kg K2O) veya iyi yanmis ahir gübresi kullanilmalidir.

Kapsüller siyahlasmaya basladigi zaman çörekotu hasat edilir. Dane dökülmesi meydana gelebileceginden hasatta geç kalinmamali ve hasat sabah erken saatlerde yapilmalidir. Hasat orak, tirpan vb. ile yapilabilecegi gibi biçme makineleri ile de yapilabilmektedir. Biçimden sonra demetler halinde, gevsek vaziyette, dik olarak kurutulur. Kuruyunca harman yapilir. Harmandan sonra tohumlar tekrar kurutulur ve çuvallanarak satisa hazir hale getirilir. Ortalama çörekotu tohum verimi dekara 170-240 kg kadardir.

Çörekotu uçucu yag, saponin, tanenli maddeler ve aci maddeler içermektedir. Halk arasinda çörekotu mide rahatsizliklari, gaz söktürücü ve diüretik olarak kullanilmaktadir. Ayrica hos kokusu nedeniyle birçok ilaçlara katilmakta ve baharat olarak ta tüketilmektedir.


Ana Sayfa - Haberler - Foto Galeri - Ziyaretçi Defteri - Tarım Takvimi - Hizmet Standartları - Görsel Arşiv - İletişim
Bugün : | ip Numaranız : 50.17.162.174 | Aktif Ziyaretçi : 3 | Bugün Gelen : 41 | Toplam Ziyaret : 962572
Tel/Faks: 0(318) - Copyright © 2010 Bütün Hakları KIRIKKALE İL GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ -ne Aittir. Tasarım ve Kodlama Coder by Melih.